Своевремено најдобриот руски тенисер Игор Андреев за руските медиуми изјави дека се надева што побрзо Медвед и другите млади тенисери ќе ги испратат во пензија Ѓоковиќ, Надал и Федерер. Ова наиде на лавина на реакиции меѓу фановите на овие тројца.

„Се надевам што побрзо дека ќе одат во пензија најдобрите тројца. Заслужува тенискиот свет нови лица како Медведев и мислам дека ако ништо друго дека тој е на добар пат да го направи тоа. Секоја чест за Големата тројка, но на тенисот му требаат промени-вели Андреев“.