АТП на Инстаграм објави интересна фотографија со „големата тројка“, Новак Ѓоковиќ, Роже Федерер и Рафа Надал и нивните остварувања досега во кариерата.

Иако не потенцираше, по бројот на Мастерс титулите, шампионските наслви од Мастер 100 серијата, Олимписките игри и секако Грен Слем насловите.

Според овие праматри за најдобар важи Новак Ѓоковиќ кој досега освои 58 титули, 56 има Надал додека Федерер има 54.

Ѓоковиќ во меѓусебните дуели е подобар од Надал (29027) и Федерер (27-23), но Србинот има помалку Грен Слем титули од Шпанецот и Швајцарецот.