Неверојатни и чудни вести пренесуваат дел од медиумтие во Европа поврзани со Австралија Опен.

Поради Ковид-19 пандемијата и проблемите со кои се соочува организаторот на првиот Грен слем турнир во новата година, можно е наместо само во Мелбурн Австралија Опен да се игра и во Дубаи.

Наместо на крајот од јануари, стартот на тенискиот турнир да биде на 1 февруари со цел играчите да имаат доволно време за аклиматизација но пред се за изолација доколку има позитивни сличаи со коронавирус.