Италијанецот за медиумите во својата земја изјави како изгледал натпреварот неколку часа по поразот од Вимблдон
Новак Ѓоковиќ и Матео Беретини се сретнаа двапати во Лондон во неделата на 11 јули. Првиот пат на Вимблдон, кога Ноле победи со 3: 1 и ја освои својата 20-та титула на Грен слем, а шестата во Лондон, а вториот пат неколку часа подоцна на Вембли на финалето на Евро 2020.

Тогаш, на тој последен натпревар, Новак му пришол на Беретини и му се обратил:

„Го видов на Вембли во неделата. Тој ми рече: Браво Матео, претстои светла иднина“ – изјави Беретини.

Беретини никогаш порано не бил толку популарен во Италија, па уживал во средбата со претседателот, но и легендите за Италија.

Претседателот Матарела ми рече дека играв два луди сета, се колнам, тогаш веќе не разбирав ништо. Фабио Капело излезе и ме прегрна.

Секако знам кој е Капело, но никогаш во животот не сме се виделе! Имаше претседатели, институции, ВИП, поранешни играчи . Во одреден момент се појавија Шевченко, Фиго, Бекам и јас се ракував.

Неверојатна конфузија! Толку многу емоции заедно. Премногу “- призна Беретини.