Марин Чилиќ  денеска даде изјава за ТВ „Дневник Нова“ во која ја коментираше својата кариера, во која освои се што може да се освои.

Може да се пофали дека во своето СВ ги има титулите АТП 250, АТП 500, Мастерс 1000, Дејвис куп и Гренд слем, а сега има и олимписки медал.

„Олимпискиот медал беше мојата најголема желба во продолжението на мојата кариера, особено со мојот кум, растевме заедно и од мали нозе почнавме да ги бараме нашите соништа. Иако нашите патишта се разминија во одреден момент, ние повторно се соединувавме на АТП турнејата, секој пат кога ја претставуваме Хрватска играме срдечно и емотивно “, рече Чилиќ и одговори на прашањето дали ова е аргумент за влез во тениската Куќа на славните:

” Не знам, тоа зависи од луѓето што одлучуваат. Горан заслужи да ги внесе резултатите многу порано, којзнае, можеби и мене ќе ми се случи. Во оваа ера на Ѓоковиќ, Надал и Федерер, успеав да го освојам УС Опен и многу други успеси, го освоив и Дејвис купот, не сакам да застанам тука. Ја заокружив мојата тениска приказна со моите успеси, сега можам да уживам во турнирите “.