Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро се повлече од претстојниот УС Опен бидејќи не се опоравил од повредата на коленото.

Дел Потро ја обнови повредата за време на турнирот во Квинс во јуни, го пропушти Вимблдон и беше на операција.

Откако во 2009 година го сови УС Опен, 30 годишниот тенисер трипати го оперираше левиот зглоб на раката, еднаш на десниот, но повторно се враќаше на натпреварите.

УС Опен започнува на 26 август во Њујорк.