Британецот Енди Мареј доби вајлд карта од организаторите на Ролан Гарос и ќе настапи на овој Грен слем турнир.

Мареј е единствен странецкој ќе добие вајлд карта, останатите покани ќе одат на адреса на домашни тенисери.

Ролан Гарос пандемијата од коронавирусот годинава беше неколку пати одложуван, сепак ќе се одржи  и тоа во периодот од 27. септември до 11. октомври.