Австралијката,  Ешли Барти е број 1 на ВТА листата, таа еја престигна Наоми Осака од Јапонија по освојувањето на титулата во Бирмингем.

Барти е петта тенисерка од Австралија која стигнала до првата позиција на ВТА листата, таа има 63 поени повеќе од Осака, на третото место е Плискова, следуваат Бертенс  и Кербер  во ТОП 5 конкуренцијата.