Швајцарскиот тениски ас, Роџер Федерер се пласираше во осминафиналето на УС Опен откако послесно од предвиденото го совлада Даниел Еванс.

Британецот освои само пет гејма и мечот го загуби со 6:2 6:2 и 6:1 за 1 час и 23 минути. Федерер во осминафиналето ќе игра со подобориот до пресметката на Карно Буста и Давид Гофан.