Рожер Федерер одигра маестрална партија против индиспонираниот Давид Гофан во осминафиналето на УС Опен.

Швајцарецот до победата и до пласман во четвртфиналето дојде со резултат од 6:2, 6:2 и 6:0 за еден час и 22 минути.

Во следната рунда Федерер ќе игра  со подобриот од дуелот на Минаур и Димитров.