Роџер Федерер  потврди дека најлошиот дел од неговото опоравување е зад него и дека ќе се врати на тенисот. Кога точно ќе биде тоа, тој незнае , но се знае дека ќе го пропушти остатокот од натпреварот оваа календарска година.

Некогаш најдобриот светски тенисер, за многумина и најдобар на сите времиња, не играше скоро една година поради две операции на десното колено пред да се врати на терените во 2021 година. Одигра само 13 натпревари во него и го оперираше по третпат истото болно место.

“Напредувам, најлошото е зад мене, и со нетрпение го очекувам она што ме чека. Кога ќе се вратите по повредата, секој ден е подобар од претходниот”, рече Федерер, кој гледа на кам -бекот како на нов „предизвик“.

Тој додаде дека „мора да биде трпелив“, но дека со нетрпение го чека моментот кога повторно ќе може да тренира во теретана и на тениско игралиште.

Освојувачот на 20 грен слем титули во моментов е деветтиот тенисер во светот.