Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер објасни зошто сè уште не сака да се повлече од светот на тенисот.

Многумина веќе долго време шпекулираат дека тоа е затоа што тој не сака Новак и Рафаел Надал да го престигнат и да соборат најголем дел од неговите рекорди, пред сè оној по бројот на грен слемови.

Федерер се врати на Вимблдон оваа година по финалето во 2019 година и има намера да стигне до крајот на турнирот. Тој минатата година имаше две операции на коленото, е на прагот на својот четириесетти роденден и се уште игра многу добро.

Неговиот единствен проблем е што е одделен од своите деца и семејството за време на турнирот, и се обидува да помине што повеќе време со нив.

„Зборувам со децата три пати на ден. „Мирка е одлична, таа секогаш ме поддржува, таа е силна жена и е најдобра, така што не можам да се жалам“, рече Федерер во неделата.

Тој се очекува да го одигра дуелот од четвртото коло против Лоренцо Сонего на Вимблдон, и покрај формата на Италијанецот, Роџер е фаворит иако има 39 години.

„Сакам да се повлечам под свои услови. Затоа поминав низ сите тие операции и рехабилитација. Сакам повторно да бидам здрав, а фактот дека сето тоа вредеше сведочи фактот дека сум во четвртата рунда на Вимблдон “, додаде Швајцарскиот ас.

Да потсетиме, тој има 20 грен слем титули, а Новак Ѓоковиќ може да се изедначи со него на овогодинешниот Вимблдон доколку го подигне трофејот во Лондон.