Швајцарецот Роџер Федерер го победи Рафаел Надал во полуфиналето на Вимблдон, но постави и нов рекорд по бројот на ас сервиси на третиот Грен Слем.

Федерер против Надал запиша 1398 ас, а 49 на турнирот во петтиот гем од првиот сет. Пред натпреварот, за да го помине рекордот на екс тенисерот Горан Иванишевиќ, му недостасуваа седум, а тој имаше 14.

Иванишевиќ е втор на листата над Швајцарецот со 1397, а на третото место е Пит Сампрас со 1095 ас удари.

Хрватот се уште го држи рекордот за најголем број асови на еден турнир, 212 ас удари во 2001 година.