Најдобриот тенисер на сите времиња Швајцарецот Роџер Федерер со победа од 3-1 во сетови над Џорџ Харис го стартуваше настапот на овогодинешното издание на Вимблдон.

Швајцарецот не почна најдобро каде го загуби првиот сет со 6-3, но следните три ги доби многу убедливо со 6-1, 6-2 и 6-2.

Во следното коло Федерер ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Кларк и Рубин.