Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорѓеска по пласманот  во полуфиналето на турнирот во Бизбаден напредуваше на најновото ВТА Рангирање.

Ѓорческа напредуваше 52 позиции за една седмица и сега се наоѓа на 275 место.

На врвот на листата останува Ешли Барти пред Сабаленка и Плишкова.