Швајцарската тенисерка Белинда Бенчиќ го направи најголемиот резултат во својата кариера со победата над Дона Векиќ од 2-0, по сетови (7-6 и 6-3).

Со овој триумф Бенчиќ се пласираше во полуфиналето на УС Опен, а својата противничка ќе виде подобрата од дуелот помеѓу Андрееску и Мертенс.Швајцарката и Хрватката одиграа максимално ирамнет прв сет во кој повеќе нерви и храброст покажа Бенчиќ. За разлика од првиот Бенчиќ беше далеку подобра и го затвори со 6-3.

Овој триумф е голем кам-бек на швајцарката која имаше голем број на повреди во изминатиот период.