Новак Ѓоковиќ стигна до петата шампионска круна на Вимблдон, се израмни со легендарниот Бјорн Борг на нефицијалното светско првенство во тенис.

Ѓoковиќ победи на Вимблдон  во 2011, 2014, 2015, 2018 и 2019 година. Швеѓанецот Бјорн Борг победи исто така пет пати и тоа пет пати во низа од 1976 до 1980 година.