Првиот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ започна уште една недела на врвот на АТП рангирањето и со ова дојдена шест недели до остварувањето на Роџер Федерер.

Ѓоковиќ е на првото мест осо 12.030 водови додека Надал има 9850 бодови.

Рафаел Надал пак постави рекорд, Шпанецот ја започна 800 седмица во низа како тенисер кој е во топ 10 на рангирањето на АТП.