Српскиот тениски Ас, Новак Ѓоковиќ продолжува со потерата да стане тенисерот со најмногу минати недели на врвот на АТП рангирањето.

Ѓоковиќ треба да остане уште 18 недели на врвот на ранг листата за да го мине Федерер. За ова да не се случи Ѓоковиќ треба да биде елиминиран во полуфиналето во Виена а потоа да не победи на ниту еден меч на завршниот турнир во Лондин, а во истро време Надал да ги освои титулите во Париз и Лондон.

Кај дамите на врвот на највното рангирање останува Ешли Барти пред Халеп и Осака.