Нaјновото ранигање на АТП го потврди ракордот на Новак Ѓоковиќ кој влезе во историјата на тенисот како едиствениот кој 311 недела е светски број еден.

Ѓоковиќ го надмина остварувањето на Федерер и ја потврди својата доминација во последната деценија во „белиот спорт“.