Ник Киргијос повторно отиде чекор подалеку со своето однесување, и овој пат ја навреди мајката на друг тенисер, па наскоро се покаја.

Австралиецот не негува непочитување само кон Новак Ѓоковиќ, туку и кон другите успешни колеги.

Ник Киргијос си даде право уште еднаш да навредува друг тенисер, овој пат тоа беше 12 -тиот рекет во светот, Каспер Руд, кој беше исклучително успешен во текот на сезоната.

Прво, АТП ги покани следбениците да поставуваат прашања за Ник Кирјос на официјалниот профил на Твитер, а меѓу заинтересираните беше и Каспер Руд, кој сакаше да го запознае Ник.

Руда веројатно знае дека Австралиецот не сака да игра на земја  и е лош во тоа, па го испровоцира.

„Кој е вашиот омилен турнир на земјена подлога?“, Беше прашањето на Норвежанецот, кое го натера Кирјос да претера со одговорот.

„Мајка ти“, Ник беше низок, запрепастен и отиде предалеку. Тој самиот го сфати тоа, па го избриша твитот, но згрозените следбеници реагираа, доказите останаа.

Иако реагираше брзо и ја избриша навистина грдата забелешка, Киргијос мораше на некој начин да се извади против Руд, па додаде:

„Каспер, ти си добар играч, но сите знаеме дека крадеш поени на вакви турнири“, рече Киргијос дека Руд освои три врзани турнири од серијата 250, од ​​кои последниот е во Кицбил.