Новак Ѓоковиќ очекувано остана недостижен на врвот на најновото АТП рангирање пред Рафаел Надал и Роџер Федерер.

Александар Зверев сега е на седмото место откако назадуваше две позиции зад Нишикори и Циципас.

Најголемиот напредок во воведчката 50-ка ја направи проблематичниот и секогаш контроверзен Ник Кирјос сега е на 27 место што преставува скок од 27 позиции на најновото АТП рангирање.

Кај дамите на ВТА ранг листата и натаму лидер е Ешли Барти пред Осака и Каролина Плишкова.