Руската тенисерка Марија Шарапова, одлучи да во својата 32.година да се повлече од професиналниот тенис. Петкратната Грен Слем шампионка и поранешна прва тенисерка на светот, во богатата кариера освои 38.ВТА титули, од кои 36. во поединечна конкуренција. На Олмписките игри во 2012 година го освои сребребиот медал.

 

Шарапова својата прва Грен слем титула ја освои на Вимблдон во 2004 година, а потоа во 2006 славеше на УС Опен, Австралија Опен го освои во 2008, додека на Ролан Гарос славеше во 2012 и 2014 година.