Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал напредуваше на втората позиција на АТП рангирањето откако го освои трофејот на турнирот во Барселона.

Надал го помина Данил Медведев кој падна на третото место, на врвот и натаму сигурен е Новак Ѓоковиќ кој немаше успешен настап на Србија Опен.

Кај дамите, Ешли Барти ја зоглеми предноста на ВТА ранг листата во однос на Наоми Осака.