Освојувачот на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ ја задржи предноста во однос на Рафаел Надал на најновото АТП рангирање на кое единствената промена во топ 10-ката се случи на деветото место на кое сега е Фабио Фоњини.

Следен посериозен предизвик за Ѓоковиќ е обидот да ја одбрани титулата на последниот овосезонски Грен слем , УС Опен.