Шампионката од годинашново издание на УС Опен, Наоми Осака нема да настапи на Ролан Гарос, Јапонката е повредена и го откажа учеството во Франција.

Повредата ја санира покрај базен на одмор на Хаити, објави фотографија на Инстаграм со која ги воодушеви своите фанови.