Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ денеска ќе истрча Шварцман во финалето во Рим.

За популарниот Ноле ова финале ќе биде е 52-ро во неговата кариера на Мастерс турнирите. Со ова Ѓоковиќ изби на првото место поминувајќи го Шпанецот Рафаел Надал кој остана на 51.финале. Трет е Роџер Федерер со 50 финалиња.

Доколку Ѓоковиќ го добие финалето, тој исто така ќе стане единствен лидер по бројот на победи на Мастерсот – сега го дели првото место со Надал (по 35), Федерер е трет со 28.