Пред стартот на Вимблдон 2019, Новак Ѓоковиќ открива кој му е најдобриот меч во кариерата, на изненадување на многумина, светскиот рекет број еден изјави:

„Без сомневање , најдобриот меч во кариерата ми е финалето со Надал годинава на Австралија Опен, тоа беше неверојатен меч, Надал немаше загубено сет, но јас победив“ – изјави Ѓоковиќ.

Новак Ѓоковиќ како лански победник на Вимблдон, во понеделник на централниот терен  ги отвара натпреварите на нефоцијалното светско првенство во тенис, противник му е Колшрајбер од Германија.