Новак Ѓоковиќ за прв пат ке игра на АТП турнирот во Токио, за прв пат ќе настапи по повредата на УС Опен кога го предаде мечот со Вавринка.

Ѓоковиќ ќе игра против квалификант во првото коло, негов противник ќе биде подобриот од дуелот Шруф-Соеда.

Најдобриот светски тенисер се пријави и за игра во двојки во Токио каде има се повеќе навивачи, ги воодушеви кога даде изјава на Јапонски јазик.