Вчерашната победата над Гркот Стефанос Циципас (6:3 и 6:4) на Ѓоковиќ му ја донесе титулата на турнирот во Дубаи.

Ова е петта титула на Србинот на овој АТП турнир.

Сега Ѓоковиќ има дури седум турнири на кои победувал најмалку по пет пати: Австралија Опен (8), Завршниот турнир (5), и мастерсите Мајами (6), Индијан Велс (5) и Париз (5), како и на турнирот во Пекинг (6)

Ѓоковиќ во Дубаи го освои својата 79-та титула.