Првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ му се заблагодари на Горан Иванишевиќ што се согласил на соработка за време на Вимблдон, кој воедно почнува денес, и порача дека пораснал навивајќи за поранешниот шампион на Грен Слем во Лондон.

Иванишевиќ доаѓа во стручниот штаб на Ноле за да му помогне со советите, но и со искуството.

„Благодарен сум му на Горан што прифати да соработуваме на овогодишениот Вимблдон. Пораснав гледајќи го како игра на најголемите турнири и навивав за него на глас, а сега го имам на својата страна на мрежата. Верувам дека многу луѓе се возбудени поради нашата соработка, особено Ники Пилиќ. Драг Ники, ти благодарам што ми даде можност на Горан да му носам ужинка додека се подготвуваше за својот славен трофеј на Вимблдон 2001. Му благодарам на Вајда што прифати да го повикаме Горан во нашиот тим и уште повеќе да се зајакнеме пред овој важен турнир.“ – напиша Ѓоковиќ на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

Veoma sam zahvalan Goranu što je prihvatio da sarađujemo na ovogodišnjem Wimbledon-u. Odrastao sam gledajući ga kako igra na najvećim turnirima i navijao za njega iz sveg glasa, a sada ga imam na svojoj strani mreže. Verujem da je puno ljudi uzbudjeno zbog naše saradnje, a pogotovo jedan čovek .. Sjor Niki Pilić. Dragi Niki, hvala ti što si mi dao priliku da Goranu nosim užinu dok se pripremao za svoj slavni trofej na Wimbledon-u 2001 godine. Hvala Marijanu koji je prihvatio sa pozovemo Gorana u naš tim i time ga još više ojačamo pred ovaj važan turnir. Idemooo 💪🏼 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I am grateful to have Goran on my side of the net. We have agreed to collaborate at #Wimbledon and hopefully many more in the future. I am thankful to Marian for supporting the idea to invite Goran and strengthen our team ahead of this important tournament. I have grown up watching and supporting Goran. Niki Pilic allowed me to be Goran’s ball boy during his preparation in Niki’s academy for the famous Wimbledon trophy in 2001 – that was a dream come true for a young tennis player who looked up to Goran. Now we get to join forces in the quest here in London. Idemooo 💪🏼

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on