Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ загуби на АТП турнирот во Токио во игра на двојки со сонародникот Филип Крајиновиќ.

Двојката од Србија загуби од Хрватот Мате Павиќ и Бруно Соареш од Португалија кои славеа со 2-1, по сетови 6:2, 4:6 и 10:4.

Ѓоковиќ со овој пораз ја загуби првата шанса за титула во Токио но ќе има втора, во сингл, каде е прв фаворит го очекува дуелот со  Алексеј Попирин од Австралија кој има потекло од Русија.