АТП ја објави најновата ранг листа на која Новак Ѓоковиќ останува број 1, на второто место е Рафаел Надал, на трето сега е  Австриецот Доминик Тим, Роџер Федерер падна на четвртата позција.

Ѓоковиќ е прв со 10.220 бода, Надал е втор со 9.850, Тим на третото место има 7.045 додека Федерер на четвртата позиција е со 6.630.