Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓокович, во моменотв се подгтовува за настапот на Вимблдон, новинарите од Србија во Белград го прашаа за однесувањето на Ник Кирјос, зошто се однесува скандалозно.

„Тој едноставно е таков, не знам зошто е тоа така, во суштина мислам дека не е лошо момче, можеби има потреба од внимание,  секако сака да биде искрен, неговото однесување е дел од неговиот карактер, знам дека тешко почитува авторитет , му понудив помош, но од тој ммент тој се смени – изјави Ѓоковиќ.