Србинот Новак Ѓоковиќ организира тениски турнир „Адриа Тур“ во Белград, а ќе организира и мечеви во во Хрватска, Црна Гора и БиХ.

За турнирот во Белград учеството го потврдија, Димитров, Зверев… Ѓоковиќ не ги поканил Федерер и Надал.

„Федерер има порблеми со коленото и затоа не го поканив, со Рафа се слушнав минатата недела, разговаравме за УС Опен, не го поканив бидејќи мислам дека нема да може да дојде“ – изјави Ѓоковиќ.