Најдобриот тенисер на светот во моментот, Новак Ѓоковиќ реши да не настапи на Мастерс-турнирот во Мадрид, познато е колку поени ќе загуби и што значи тоа за Србинот на АТП листата.

Ѓоковиќ ќе загуби 500 поени, ова според новиот систем на бодување на АТП, на листата ќе има 11.463 поени, ако Надал победи, што се очекува на контото ќе придодаде 640 бода

Србинот во таква ситуација ќе има 1.500 поени предност во однос на второпласираниот Надал.