Новак Ѓоковиќ во живо на Инстаграм зборуваше со Габрин Мугуруза и Васкез Поспишил на тема тенис, кариера, натпревари…

Србинот во разговорот рече дека никогаш нема да го заборави финалето со Надал, тоа беше завршен меч на Австралија Опен во 2012 година.

„Игравме 5 часа и 53 минути, едноставно бев исцеден, не верувам дека повторно ќе одиграм ваков меч во кариерата“ – рече Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ победи на ова епско финале со 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 7:5.