Вториот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ најави дека ќе настапи на АТП турнирот во Аделаида,Австралија, Србинот нема одиграно меч на овој турнир 13 години.

Овој турнир се игра пред почетокот на Австралија Опен, Ѓоковиќ ќе го искористи како подготовка и ќе се потсети на почетоците од својата кариера.

Ѓоковиќ на овој турнир во Аделаида ја освои третата титула во кариерата, сега ќе се врати на турнрот од кој има убави спомени.

Турниорт се игра од 12 до 18 јаунари, наградниот фонд е  561,345 долари, победникот ќе заработи чек со вредност од 89.345 долари.