Новак Ѓоковиќ игра против Стефанос Циципас во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај.

Србинот во текот на натпреварувањето нема изгубено ниту еден сет. Циципас до четвртфиналето стигна со победат насд Хуберт Хуркач.

Двајцата тенисери досега играле заедно двапати и резултатот бил 1-1. Победникот од денешниот дуел кој е во тек, ќе игра против Данил Медведев.