Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на завршниот турнир во Торино,  забележувајќи го вториот триумф со 2:0. Во второто коло победи против Андреј Рубљов со 6:3, 6:2.

Само 69 ​​минути му беа потребни на Новак да обезбеди полуфинале од првото место во групата и да стигне до својата 40-та победа на завршниот АТП турнир. Тоа ќе му биде 10-то полуфинале на завршниот турнир во кариерата.

Ѓоковиќ сега го следи дуелот против Камерон Норие, кој нема да му наруши ништо, а Британецот на турнирот во Торино доаѓа на местото на Стефанос Циципас, кој непосредно пред мечот на Новак се откажа од учеството на завршниот турнир.