Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ после победата над Денис Шаповалов се обрати на медиумите, кои се собраа покрај теренот. Прво се осврна на теренот кој теренот го напушти во солзи.

„Денис беше подобар од мене во првите два сета“– искрено призна Ѓоковиќ кој беш разлика на тоа што ги освои сетовите и со признанието ги собранието новинари.

Потоа се осврна на мечот.

„Ова е најважниот турнир за мене. Нема задршка кога ќе застанам на теренот, нема повкелување. Кога ќе излеза овде, се обидувам да го извлечам максимумот и видовте што ќе се слули. Предавањето никогаш не е опција.“

Ова ќе биде 30-то Гренд Слем финале за Ѓоковиќ и седмо на Вимблдон.

„Звучи одлично. Гренд Слемовите се ми дадоа. Привилигиран сум што ја пишувам историјата на спортот кој го сакам. Тоа ме инспирира. Сепак, морам и да балансирам, да бидам свесен за моментот во кој се наоѓам. За мене постои само следниот меч, не размислувам за ништо друго.“

Противникот на српскиот тенисер во финалето во финалето на Вимблдон ќе биде Матео Беретини, кој е првиот италијански тенисер кој успеал да се пласира во финалето.