Србинот Новак Ѓоковиќ уште оваа недела ќе биде на врвот на АТП листата, потоа местото ќе му го отстапи на рафаел Надал.

Ѓоковиќ во моментов е прв на АТП листата со 9.545 бода пред Надал со 320 бодови предност.

На Србинот следната недела ќе има минус 1.600 бодови, бидејќи ќе му бидат избришат бодовите освоени лани на Мастерсот во Париз и завршниот турнир во Лондон.