Србија и Хрватска ќе играат во полуфиналето на Дејвис купот, Новак Ѓоковиќ  со Никола Чачиќ беа подобри со 2:1 од Андреј Голубев и Александр Недовјесов во игра на двојки против Казахстан и ја одведоа својата репрезентација во полуфиналето.

За Србија ова е петто полуфинале во Дејвис Купот.