Новак Ѓоковиќ во три сета поразен од Доминик Тием со 7:6 (5), 3:6, 6:7 (5), ова значи дека за пласман во полуфиналето утре не очекува спектакл .

Србинот по два часа игра е поразен, направи чекор назад во борба за првото место на АТП листата, сега го очекува нова голема пресметка со Роџер Федерер, веројтано за неутралните љубители на тенисот тоа е најважното по поразот на Ѓоковиќ од Тием.

Победникот од утрешниот меч меѓу Ѓоковиќ и Федерер ќе обезбеди пласман во полуфиналето на Мастерсот во Лондон.