Лина Ѓорчевска е поразена во полуфиналето на ИТФ турнирот во Унгарија. Нашата тенисерка е поразена од Вероника Ерјавец од Словенија.

Резултатот во полуфиналето е 2-0 за Ерјавецкоја по сетови реализираше со 6-2 и 6-4. Натпреварот беше интересен со пресврти на двете страни на крајот се радуваше тенисерката од Словенија.