Новак Ѓокови стигна до нов трофеј, сега во финалето на АТП Мастерсот во Париз, беше подобар од Новак Ѓоковиќ со резултат 2:1 во сетови против Русинот Данил Медведев.

Иако на крајот беше поразен, рускиот тенисер го доби првиот сет после 42 минути игра, беше подобар со 6:3, Ноле израмни во вториот сет, кој го доби со 6:3, колку што беш третиот сет, за конечна победа на Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ немаше добар почеток во дуелот против Медведев, Русинот успеа да го освои и четвртиот последователен сет (после три на „УС Опен“) против српскиот тенисер, па Ноле мораше подобро да сервира за да му се спротивстави на одличниот Русин.

Тоа и го направи во понатамошниот период од играта, Ѓоковиќ го подобри првиот сервис, во вториот сет имаше неверојатен процент на искористеност на првиот сервис, ја искористи единствената брејк топка која беше доволна за 6:3.

Оваа титула му овозможи на Ѓоковиќ да го собори рекордот на Шпанецот Рафаел Надал по број на освоени турнири од Мастерс серијата. Тој сега има 37, додека Надал остана на 36.

АТП Ролекс Мастерсот во Париз се играше за награден фонд од три милиони евра.