Александер Зверев во полуфиналето на Олимписките игри изненадувачки го победи Новак Ѓоковиќ со 1:6, 6:3, 6:1.

Петтиот светски рекет така го исфрли првиот, иако еден од најдобрите на сите времиња имаше сет и брејк предност.

Меѓутоа, после тоа Зверев направи неверојатен пресврт па го победи великанот кој во Токио дојде да освои злато.

Наместо тоа, сега ќе бори за бронза против Пабло Карењо Буста, додека Зверев ќе игра за златото против Карен Хачаров.

Зверев од вториот сет играше како во транс, а така се однесуваше и после победата на кариерата.

Младиот 24 годишен ас на мрежата му пријде на 10 години постариот Ѓоковиќ со зборовите:

„Ти си еден од најголемите на сите времиња. Жал ми е поради ова.“

После тоа го емоциите си ја завршија својата работа и долго плачеше.