Организаторот на Мастерс турнирот во Мајами, не може да поверува колку тенисери и тенисерки се откажаа од можноста за учество.

Последната на листата е поранешната освојкувачка на Вимблдон, Симона Халеп.

Романката се повлече од настапот во Мајами поради повредата на деносот рамо, па Севастова се пласираше во осминафиналето без борба.