Најдобриот тенисер на сите времиња, Рожер Федерер без проблеми ја мина втората рунда на третиот грен слем тениски турнир во оваа сезона Вимблдон.

Денеска Федерер го совлада Британецот Џеј Кларк со 3-0 во сетови. Швајцарецот лесни ги доби првиот и третиот сет (6-1, 6-2), додека во вториот сет го доби во тај-брејк со 7-3.

Следен противник на популарниот Федекс ќе биде победникот од мечот Пуј или Берер.