Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на фјучерсот во Белинцона, Швајцарија откако во осминафинаелто ја совлада Лукреција Стефанини со пресврт 2:1.

Ѓорческа одигра сличен натпревар како оној против Ванг, во првиот сет Стефанини беше подобра и поведе со 1:0, во вториот нашата тенисерка израмни со 6:3 а во третиот беше подобра со 6ё:0.

Во четвртфиналето Ѓорческа ќе игра со Луција Бронзети од Италија.